Anasayfa » Android » Android Intent Nedir?

Android Intent Nedir?

Intent android aktiviteleri arasında gönderilen metodlardır, servislerin tetiklenmesi, sayfalar arası bilgi alış verişidir. Bu methodlar ile aktiviteler başlatabilir, uygulamaları bu durumdan habedar edebilirsiniz.

Intentin manası niyet maksattır. Android de program akışlarında niyetimizi isteiğimizi açıkca (expicit intent) programa iletiriz. Niyetimiz üstü kapalı (implicit intent) olarakda belirtebiliriz. Bunu örneklendirmek gerekirse bir android programınızda yeni bir sayfa açtırmak istiyoruz. Burada niyetimiz bellidir (expicit intent) . Yada bir kullanıcıya sms attırmak isteyebiliriz. Kullanıcı sms atmak için birden fazla sms uygulamasına sahip olabilir ve kullanıcı sms uygulamasını kendisi seçmek isteyebilir. Biz burada sadece niyetimizi belli ederiz (implicit intent) ve gerisini kullanıcıya bırakırız. Kullanıcının sadece bir sms uygulaması varsa o çalışır birden fazla ise kullanıcı kendisi seçer. Bu durum bize sms atmak, fotoğraf çekmek, kamera çekmek gibi uygulamalar için kod yazamamızı gerektirmez. Diğer yazılarımda intent kavramını örneklendirerek daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


dört + 4 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>