Anasayfa » Android » Android Broadcast Receivers – Yayın Algılayıcıları

Android Broadcast Receivers – Yayın Algılayıcıları

Bir önceki yazımızda services ler için arkaplanda çalışan herhangi bir arayüzü olmayan bir sınıftan bahsetmiştik

Broadcast Receivers ise Android işletim sisteminde meydana gelen her olay için yapılan yayınlardır. Bildirim, haber yada tepki olarak adlandırabiliriz.

Uygulamamız içerisinde bildirim göndermek yada sisteme bilgi göndermek amacıyla kullanırız.  Bir SMS geldiğinde ilgili uygulamaya bilgi gönderir. Veya telefon çaldığında, telefon kapandığında, kulaklık takıldığında, kulaklık çıkarıldığında bunun gibi durumlarda brodcastlar bildirim görevini üstlenirler.

Kablosuz internet arayışında ağ bulma durumunda, Bluetooth dosya aktarımı sonrası dosya aktarım durumunda, şarj durumuna göre bir işlem yapmak isterseniz bataryasının durumunu kontrol eden ilgili broadcast dinlersiniz daha sonra gelen bildirime göre işleminizi gerçekleştirirsiniz yada telefon açıldığı anda ilgili broadcast ile durumu kontrol ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


− 4 = dört

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>